تحقق اقتصاد مقاومتی در پروش ماهی در دریا

قائم مقام سازمان شیلات ایران،استاندار هرمزگان،مدیر کل شیلات هرمزگان،ریاست سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ،سرپرست بانک کشاورزی هرمزگان و جمعی از مسئولین ملی و استانی از پروژه پرورش ماهی در دریای نیکسا و پرورش میگو جنوب تدارکات کیش بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی شیلات هرمزگان، قائم مقام سازمان شیلات ایران در حاشیه  بازدید از طرح پررش  ماهی در دریا گرزه شهرستان بندرلنگه گفت: هم اکنون سایت های پرورش ماهی در شمال، جنوب و آبهای داخلی در حال توسعه هستند که تا پایان برنامه ششم شاهد افزایش این توانمندی های هستیم که بیشترین آنها در منطقه جنوب است.

سیف الله حقیقی تصریح کرد: پیش بینی می شود تا پایان برنامه ششم توسعه ، 200 هزار تن ماهی در این طرح در کشور تولید شود. حقیقی گفت: اکنون گونه سوف و شانک جنوب کشور و ماهی آزاد و خاویار در شمال کشور پرورش داده می شود  که خوشبختانه گامهای خوبی در این زمینه برداشته شده است.

وی افزود: سایت پرورش ماهی در دریا روستای گرزه از توابع بندرلنگه خوشبختانه از سایت های نمونه کشور و خاورمیانه است وتاکنون اقدامات خوبی در این سایت مشاهده کرده ایم به طوری که در آن شاهد زنجیره ایی کامل  شامل تکثیر، نرسری، پرورش، عمل آوری و کارخانه تولید غذای ماهی دریایی خواهد بود.

در ادامه استاندار هرمزگان پرورش ماهی در دریا را یکی از ظرفیت های خوب اقتصادی استان هرمزگان خواند و تصریح کرد: از رویکردهای مهم ما در هرمزگان توسعه صنعت پرورش ماهی در  دریا  در این استان است و فعالان این عرصه را مورد حمایت قرار خواهیم داد.

فریدون همتی  در بازدید از مزرعه پرورش ماهی در دریا در گزره- بندرلنگه، اظهار داشت: در این مزرعه تلاش بسیار خوب و موفقی صورت گرفته و چرخه و زنجیره کامل پرورش ماهی در قفس از جمله تولید بچه‌ماهی، پرورش، عمل آوری و فرآوری ماهی انجام شده است.

وی ادامه داد: استعداد و ظرفیت و بیکرانی در خلیج فارس و دریای عمان برای فعالیت‌های دریامحور وجود دارد که این مزرعه پرورش ماهی در قفس نمونه خوبی است که تمامی ابزار و امکانات آن تکمیل شده و دانش و تکنولوژی در این بخش را باید توسعه دهیم.

مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به افزایش فشار به ذخایر آبزیان خلیج فارس در سال‌های اخیر گفت: راهبرد جدی سازمان شیلات ایران برای مرتفع سازی این مشکل توسعه سریع طرح‌های پرورش ماهی در دریا، دستیابی به تولید انبوه ماهیان باارزش دریایی  و جلوگیری از صید غیر مجاز خواند که دهرمزگان گام های خوبی در این راستا برداشته است.

 محسن یکتاپور تصریح کرد: در صورت همکاری بانک ها و سایر ارگانها با تولید چهل هزار تن ماهی در دریا تا پایان برنامه ششم در استان هرمزگان ضمن ایجاد اشتغال و افزایش سرانه مصرف ماهی در کشور،کاهش فشار صید بر ذخایر آبزیان را هم به دنبال خواهد داشت.

 

وی با اشاره به اینکه شهرستان بندرلنگه از سایت های پرورش میگو ،بنادر صیادی و همچنین برخورادی از سایت های پرورش ماهی در دریا، مراکز تحقیقاتی ،صنایع و واحدهای فرآوری و دیگر فعالیت های شیلاتی  برخوردار است گفت: شکوفایی و پیشرفت و همچنین  در تمامی زمینه های شیلاتی به خوبی در غرب استان هرمزگان به ویژه شهرستان لنگه قابل مشاهده است که شیلات هرمزگان در راستای نیل به اهداف برنامه ششم توسعه حمایت کامل را انجام خواهد داد.

مدیر کل شیلات هرمزگان سلامت غذایی،طبیعی بودن محصول و تولید ماهی در شرایط طبیعی، مقرون به صرفه بودن، هزینه‌های پایین،کاهش هزینه های اجرایی و غیر عملیاتی و زود بازده بودن را از مزیت‌های اجرای این طرح خواند.